BYPASS

ARKIMEET 2013, kentlere odaklanıyor. "Mimarlar İstanbul'da Buluşuyor" sloganıyla yola çıkılan etkinlikte tema "Bypass" olarak belirlendi. Yerel ve küresel anlamda kente ve kentliye dair sorunların ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümlerin ele alınacağı etkinlikte pek çok başka konu da masaya yatırılacak. En küçük ölçekten, kent ve hatta dünya ölçeğine uzanan farklı olguların ele alınacağı konferans ve panellerde hem pratik hem de teorik anlamda muhtelif kavramlar irdelenerek kent ve mimarinin ilişkisi analiz edilecek, aynı zamanda çeşitli sorulara cevaplar aranacak... Kentlere yapılan müdahaleler sürdürülebilir ve yenilenebilir kılınamazken mimarlar neler düşünüyor? Kamusal mekânlar, ulaşımla ilgili stratejiler, kent içi alanlar tutarsız yaklaşımlarla 'kestirmeden' planlanırken yapılan sözde sıhhileştirmeler geri dönülemez hastalıklı sonuçlara gebe olmakta. Kentli bireylerin ve özellikle de mimar ve diğer ilgili meslek profesyonellerinin dahil olamadığı, göz ardı edildiği ya da atlandığı süreçlerde ortaya çıkan kısa devrelerin sorumlularını bulmak çok da zor değil. Ya gerçek çözümler? Peki kuralları, çözümleri ve hatta sorunları belirleyen iktidar sahipleri bireylerin oyun alanı olan kentlerden kimleri / neleri bertaraf ediyor; sorunları, arızaları, sokak köpeklerini ya da kentli bireyleri?

BYPASS HARİTASI

Bypass teması kapsamında, içinde yaşadığımız, her gün sokaklarını, caddelerini deneyimlediğimiz kent denilen organizma içindeki tıkanmış noktaları ve bu noktalar için erişime, ulaşıma ve mekana dair sunulan geçici çözümleri araştırıyoruz. Bazen kentin ulaşım aksları içinde bir aykırılık, bazen de kente ait bir mekansallaşma sürekliliği içindeki bozuk bir strüktür olarak karşımıza çıkan ByPass noktalarını bir harita üzerinde işaretliyoruz. Kamusal mekana dair sorunlar, ulaşımla ilgili oluşturulan geçici ve aykırı stratejiler, kent sürekliliği içindeki tutarsız mekanlar, hepsi katılımcıların yorum ve fotoğraflarıyla bir harita üzerinde toplanacak.

ByPass noktalarını belirleyerek ByPass haritasını oluşturanlara ARKIMEET sürpriz hediyeler veriyor. Haritayı oluşturanlar arasından ARKIMEET takımının seçeceği 25 kişi ARKIMEET 2013'e ücretsiz giriş, 5 kişi 4D Cityscape oyunu ve 1 kişi de helikopterle İstanbul turu kazanıyor!
Haritaya Twitter, Instagram ve Blogger hesaplarınız üzerinden #bypass13 hastagi ile eklemeler yapabilirsiniz. Lokasyon bilgisini vermeyi unutmayın!

Haritayı görmek için; http://www.arkimeet.com/bypass13/

Öncü Sponsor

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Bilgi Ortakları
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsorları
Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.