Kampüste Neler Oluyor?
8 Ekim 2013, 10:30 - 13:00
Yer: Tophane Salonu


Tipi: Panel
Etiket: Mimarlık Eğitimi, Mimarlık ve Politika, Yasal Düzenlemeler
Organizatör: Arkitera Mimarlık Merkezi

Mimarlık, eğitim sürecinden itibaren özel olarak değerlendirilmesi gereken bir bilim dalıdır. Muhtelif disiplinlerden beslenen mimarlık eğitiminin süreci de çok yönlülüğü gerektirir. Pek çok okulda mimarlık eğitimini tüm yönleriyle öğrencilere verebilecek bir akademik kadrodan bahsetmek neredeyse imkansız, ayrıca teknik ve mekansal olanakların durumu hususunda belirli standratları takip etmek mümkün değil. Peki bizler Türkiye'de sayıları her geçen gün artan mimarlık okulları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Ulusal ölçekteki olguların ötesinde Türkiye'deki mimarlık fakültelerinin diplomaların uluslararası tanınırlığı ve geçerliliği de önemli bir konu. Her ne kadar bazı üniversiteler ikili antlaşmalar ve Erasmus gibi değişim programlarıyla yurtdışındaki okullarla ilişkilerini güçlendirse de bu hususta büyük bir ilerleme kaydedildiği söylenemez. 1999 yılında Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Bologna Bildirgesi kapsamında temel hedef 2010 yılına kadar Avrupa Yükseköğrenim Alanı oluşturmak. Türkiye'nin bu kapsamda nasıl bir noktada yer aldığı ve çalışmaların nasıl ilerlediği konuşulması gereken başlıklardan biri olarak ifade edilebilir.

Oturum bütününde Türkiye'deki mimarlık okullarının durumları masaya yatırılacak. Mimarlık eğitimi ünivesitelerdeki dört yıllık eğitim süreciyle sınırlandırılamayacak olsa da Türkiye'nin öne çıkan mimarlık okullarının dekan ve bölüm başkanları mimarlık okullarını mercek altına alacaklar.Öncü Sponsor

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Bilgi Ortakları
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsorları
Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.