ARKIMEET Zaman Tüneli: Zorlu Center
8 Ekim 2013, 14:30 - 18:30
Yer: Fener Salonu


Tipi: Özel Etkinlik
Etiket: Kentsel Tasarım
Organizatör: Arkitera Mimarlık Merkezi

Türkiye'de ve dünyanın farklı yerlerinde pek çok yapı inşa ediliyor. Mikro ölçekten makro ölçeğe kadar farklı tipoloji ve yaklaşımlar bütününde yatırımlar yapılıyor. Mimarlar olarak genellikle bu tür yapı faaliyetlerini mimari ve mekansal özellikler bağlamında inceliyor ve irdeliyoruz. Peki ya süreç? Sadece bazı mimarlık okullarında, kimi gruplar tarafından projenin üretim süreci hakkıyla öne çıkarılıyor. Ama ya kenti etkileyen büyük projeler?
Her sene ARKIMEET kapsamında tekrarlanması düşünülen ve gelenekselleşmesi beklenen oturumlardan biri de "Zaman Tüneli" olacak. Her sene kentsel ölçekte etkili bir projenin ilk adımlarından projenin uygulama aşamalarına kadar doğrusal tarih akışı takip edilerek ele alınması bekleniyor. Özellikle de proje süreci anlaşılamadan mimari ve mekansal problematikleri ile kent içindeki anlamı öne çıkan ve bu yüzden biraz da gerçekten kopuk değerlendirmelere mahkum projeler bu oturumda masaya yatırılacak.
ARKIMEET 2013'te Zorlu Center projesine karar verildi. Üzerine mimari anlamı ve bütünlüğü hususunda henüz bitmeden çok söz söylenen ama sürecini kimsenin tam olarak kavrayamadığı projenin mimarı Emre Arolat, 2007 yılından beri devam eden Zorlu Center'ı anlatacak.

*Konuşmacılar soyadı sırası ile sıralanmıştır. 

Öncü Sponsor

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Bilgi Ortakları
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsorları
Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.