Yürünebilirlik: Ortak Yüzeyler / İstanbul Kamusal Alanının Yüzey Tasarımı
7 Ekim 2013, 10:30 - 19:00
Yer: Lale Salonu


Tipi: Atölye Çalışması
Organizatör: Arkitera Mimarlık Merkezi

Atölye çalışması, İstanbul için kentsel bir tasarım stratejisi olarak ‘görüntülenebilir' ve ‘yürünebilir' bir kamusal alan ağı gerçekleştirmek üzere Yüzey'in -zeminin- mimari boyutunu inceleyecektir.
Tanım
Kağıthane Levent arasını bağlayan Talatpaşa Caddesi, BYPASS atölye çalışmasının bir günlük yoğun odak noktası olacaktır. Bu deneysel çalışma İstanbul'un yürünebilir ağını oluşturmak için düşünce tohumu olacaktır. Talatpaşa Caddesi 'görüntülenebilir' ve okunaklı bir bütün olan yerler gibi belirli mahallelerin içine ticari, doğal ve mahalle ağları örerek kentsel sınırları aşmaktadır. Bu cadde aksı, İstanbul'da yaşayan ve İstanbul'u ziyaret eden kişiler için fark edilir bir yürünebilir kamusal alan yaratma açısından bizim objektifimizde önemli bir düğüm noktasıdır.

Atölye, kent genelinde dokunduğumuz, gördüğümüz ve deneyimlediğimiz önemli ve geniş bir ortak yüzey olan zemin yüzeyinin tasarımı üzerinde duracaktır. Atölyede, özellikle kentsel deneyim için kritik olan değerler; nitelik, kimlik ve estetik incelenecektir. Atölye çalışmasındaki önemli 11 + tasarım parametreleri: yürünebilir konfor, erişilebilirlik, aydınlatma, yeşil doku, kiosk/mobilya, asfalt/kaldırım taşları, hız kesiciler, sokak zonlarının kullanımları, işaretler, sanat, mevsimlik aktiviteler ve atölye gruplarından türeyen konulardır. Atölye grupları tarafından öne çıkarılan konular, tasarım yaklaşımını nitel ve nicel açıdan geliştirmek üzere kullanılacaktır. Her atölye grubunun sonuç ürünü: 'temel parametreleri' ön planda tutmak, İstanbul ulaşımına dayalı tasarım ve kamusal alanın tutarlılığı içinde caddeyi kamusal alan ağına entegre eden bir tasarım stratejisi oluşturmak, ve İstanbul'un eşsiz ve yerel dokusundaki ticari ve konut mahallelerinin kimlik ve erişilebilirliğini güçlendiren cadde alanının bir bileşeni için tasarım önerisinde bulunmak olacaktır.

Atölye
6 kişilik ekiplerden oluşacak her gruptan charrette istenecektir. Sabah oturumunda, cadde alanına yönelik Yüzey'in kentsel tasarım stratejisi temel parametreler dahilinde geliştirilecektir. Öğleden sonraki oturum, tartışılmak üzere jüriye sunulacak olan Yüzey'in mimari tasarım yönünün geliştirilmesi yönünde olacaktır. Belediyeden mimarlar ve kentsel tasarımcılar, profesyoneller, akademisyenler ve öğrenciler, bu kentsel değişim odaklı tasarımdaki katılım ve temsil tartışmalarını açarak grupları oluşturacaklardır.


Açık ÇAĞRI: 12 kişilik
Atölye, önemli bir kamusal alan olan cadde tartışmasında, daha geniş bir öğrenci grubunu ve profesyonel genç grupları çalıştırmayı amaçlamaktadır. Atölye için seçilen 12 kişi, üç ayrı bölge olarak ve bir bütün olarak Talatpaşa Caddesi'nde keşif analizi yapmak için atölye gününden önce Alexis Şanal ile birlikte çalışacaktır. Analiz sonuçları atölye çalışmasının temel bir parçası olacak ve İstanbul genelinde yürünebilir bir kamusal alan ağı için YAŞANABİLİR SEVİLEBİLİR İSTANBUL girişiminde kullanılacaktır:
A// Kent Merkezi
B// Kent Mahallesi/Ticari
C// Yerleşim Alanları/Endüstriyel.

Analizler: 4-6 Ekim
Atölye: 7 Ekim
Atölye seçimleri için başvurular:
> CV

Başvuru için [email protected]

Dijital başvurular 9MB ve 12 sayfalık bir PDF dosyasından az olmalıdır.
Öncü Sponsor

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Bilgi Ortakları
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsorları
Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.