Emre Arolat

EAA Emre Arolat Mimarlık

Mimar
Emre Arolat Architects'in ortaklarından mimar Emre Arolat, 1963'te Ankara'da doğdu. 1982'de Galatasaray Lisesi'nden, 1986'da MSÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 1986-87 yıllarında ABD Washington D.C.'de Metcalf Mimarlık Bürosu'nda çalıştı.

1992 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık'ta, Şaziment ve Neşet Arolat'la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştı. Çalışmalarına 2004 yılında Gonca Paşolar ile birlikte kurduğu ve 2008 yılında Şaziment Arolat ile Neşet Arolat'ın, 2009 yılında da Sezer Bahtiyar'ın ortak olarak katıldığı EAA-Emre Arolat Architects'te devam ediyor. 1998 yılından beri, gerek atölye yürütücüsü, gerekse jüri üyesi olarak, UÜ, İKÜ, İTÜ, ODTÜ, YTÜ, Bilgi Üniversitesi ve MSGSÜ'de görev aldı. Tek konutlar, büyük ölçekli konut yerleşmeleri, kamusal ve özel yönetim yapıları, alışveriş merkezleri, müze, konser salonu ve kütüphane gibi kültür yapıları, spor tesisleri, eğitim kompleksleri, sanayi yapıları, havalimanı ve rekreasyon alanlarında farklı ölçeklerde proje ve uygulamaları var. Çeşitli mesleki yayınlarda makale ve deneme yazıları yayınlandı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. 2011 yılında Zorlu Center ve Varyap Merkez Alışveriş ve Kültür Merkezi projeleriyle MIPIM AR Future Projects Awards ödüllerini aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından ‘Osman Hamdi Bey Ödülü'ne layık görüldü. İstanbul'daki Tophane-i Amire Kültür Merkezi'nde EAA-Emre Arolat Architects'in güncel projelerinin yer aldığı ‘An' sergisi açıldı. Zorlu Center, Maslak No.1 Ofis Kulesi ve Yalıkavak Evleri projeleriyle Green Good Design Awards ödüllerini aldı. 2010 yılında Santralistanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi 2010 International Architecture Awards tarafından ödüllendirildi. 7800 Çeşme Konutları ve Oteli, Folkart Narlıdere Konutları, Kağıthane OfisPark ve Raif Dinçkök Kültür Merkezi projeleri ile '2010 European Property Awards, Highly Commended' ödüllerini aldı. Minicity Maket Parkı ve Maksimum Evler projeleriyle Cityscape Dubai Awards 2010′da ‘En İyi Rekreasyon Yapısı' ve ‘En İyi Konut Yapısı' ödüllerini aldı. Zorlu Konak Residence, Bodrum Büyük Kulüp, Raif Dinçkök Yalova Kültür Merkezi, Varyap Alışveriş ve Kültür Merkezi, Eyüp Belediyesi Evlendirme Dairesi, 7800 Çeşme Konutları ve Oteli ve Minicity Maket Parkı Yapısı ‘Cityscape Dubai Awards, Highly Commended' ödüllerini kazandı.

Ipekyol Tekstil Fabrikası yapısı ile '2010 Aga Khan Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. 2009 yılında ‘Tekfen Kağıthane Ofisleri' projesiyle ‘Ofis Yapıları' kategorisinde, ‘Milas Golf Oteli' projesiyle de ‘Perakende ve Rekreasyon Yapıları' kategorisinde ‘MIPIM Architectural Review Future Project Awards, Commended' ödüllerini kazandı. 2008 yılında ‘Proje' dalında ‘Ulusal Mimarlık Ödülü'nü kazandı. ‘...nazaran' sergisi dijitalleştirilmiş ve güncellenmiş olarak Torino'da açıldı. Zorlu Center projesi ‘Master Plan' kategorisinde ‘Cityscape Dubai Special Award' ödülünü kazandı. Minicity Model Parkı Projesi ‘AR Awards for Emerging Architecture, Commended' ödülünü kazandı.2006 yılında, Dalaman Havalimanı yapısı Türkiye'den katılımlarda ilk kez uluslararası "AR Awards for Emerging Architecture, Highly Commended" ödülünü, 2008 yılında Minicity Maket Parkı yapısı ile "AR Awards for Emerging Architecture, Commended" ödülünü, 2009'da Kağıthane Tekfen Ofisleri ve Milas Golf Oteli projeleriyle "MIPIM AR Future Projects Awards, Commended" ödüllerini, Santralistanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi, Lara Kervansaray Oteli ve Konrge Merkezi, Zorlu Konak Residences ve Zorlu Center projeleriyle "2009 Europe Property Awards" ödüllerini, "7800 Çeşme Konutları ve Oteli" yapısı ile de "Emirates Glass Leaf Awards 2009"da "Yılın En İyi Çok Amaçlı Yapısı" ödülünü kazandı. Yine Türkiye'den katılımlarda ilk kez olarak 2005 yılında, Minicity Model Parkı projesi, Mies van der Rohe Avrupa Ödülleri kapsamında seçilmiş projeler arasında yer aldı, 2004 yılında "Proje" dalında, 2002 yılında "Yapı" ve "Proje" dallarında, 1992 yılında "Yapı" dalında olmak üzere toplam 4 adet Ulusal Mimarlık Ödülü, 2000 yılında ise Tepe Mimarlık Kültürü Vakfı'nın "Mimarlıkta Yeni Arayışlar Ödülü"nü kazandı.


Öncü Sponsor

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Bilgi Ortakları
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsorları
Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.