Arman Akdoğan

IND:Inter National Design

Mimar
1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yılları ve 2000 yılına kadar Erginoğlu ve Çalışlar Mimarlıkta tasarımcı olarak çalıştı.

2000 yılında yüksek lisans öğrenimi için Hollanda ya yerleşti. Berlage İnstitiute da 2000-2003 yılları arasında eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tezini Rotterdam daki kent içerisindeki oluşmuş ticari dokunun göçmen kitlesiyle ilişkilerini ve gelişimlerine ait projeler üretilmesi üzerine geliştirdi ve sundu. Berlage den mezuniyetin hemen ardından 2003-2006 yılları arasında Rotterdam bazlı West 8 te, kurucu ortak Adriaan Geuze ile Mimarlık ve Kent planlaması üzerine tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Bu dönemde birçok mimari ve kent planlama projelerinde yer aldı. En önemli projesi, 2004 yılının ardından yarışma ile kazanılan inşaata geçmesi ile tasarım katkılarıyla, Rotterdam merkez istasyonudur.

2006 yılında davet üzerine OMA (Office for Metropolitan Architecture), Rem Koolhaas ile çalıştı. Bu dönemde Stadion plein Amsterdam yarışma projesini kazandı. Qatar da masterplan ve Boompjes Rotterdam yüksek katlı ofis binasını tasarladı. 2005 yılında Rotterdam Mimarlık bienaline misafir kruator olarak davet edildi. Türkiye turizm gelişimini inceleyen, eleştiren Capitalist Metastasis adlı çalışmayı sergiledi.

2006 yılının sonunda Felix Madrazo ile birlikte kişisel olarak girdikleri Ceuta, İspanya (Cebelitarık boğazı) toplu konut uluslarası yarışma projesini kazandı. Ceuta daki 22.000 metrekarelik alanın inşa edilmeye dönüşmesinin ivmesi sayesinde Felix Madrazo ile birlikte IND [Inter. National. Design] ı Rotterdam da kurdu. 2007 yılında yine Rotterdam Bienaline Kazakistan ın başkenti Astana araştırması, Capital vs. Capital adlı çalışması ile IND olarak sergiye davet edildi. 2009 yılından sonra Türkiye deki projelerin artmasıyla IND [İstanbul] ofisini resmi olarak kurdu. Türkiye de Koç Yüzme havuzu ile TUlusal mimarlık ödüllerinde 2012 yılında en iyi ulusal proje ödülüne layik görülmüştür. Projelerini IND ile birlikte Baku, Bursa, İstanbul ve Muğla'da Mimari proje ve kent planlaması pratikleri ile yürütmektedir.

Arman Akdoğan 2008 yılında Venedik üniversitesi Mimarlık fakültesine misafir eğitmen olarak Felix Madrazo ile davet edildi. Öğretim görevini bu yıllardan itibaren Rotterdam Mimarlık Akademisi ve diğer okullarda davetli olarak devam ettirmektedir.

Öncü Sponsor

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Bilgi Ortakları
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsorları
Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.